Co możemy załatwić u notariusza?

U przeciętnego człowieka słowo notariusz nie budzi zbyt wielu skojarzeń. Mimo tego jest to zawód, z którym przynajmniej raz w życiu każdy z nas się przetnie. Obrót nieruchomościami, zrealizowanie spadku czy kwestia intercyzy małżeńskiej – m.in. te sprawy należą do zajęć notariusza w Legionowie.

Kancelaria notarialna to miejsce, które(a) pomaga nam regulować wszelkiego rodzaju spory związane z majątkiem czy udzielaniem pełnomocnictw.

Jakie usługi świadczy notariusz?

Mimo, że kancelarie notarialne pracują, zdawać by się mogło, trochę z boku, to świadczone przez nich usługi są powszechne.

Misją notariusza jest nadawanie legalności z prawem określonym czynnościom. Są sytuacje, gdy notariusz jest nieodłączną cześcią transakcji, bez którego niemożliwe jest jej sfinalizowanie.

Notariusz zaliczany jest do grona zawodów zaufania publicznego. Przysposobienie do pełnienia tej roli trwa często wiele lat. Kancelaria notarialna to często firma z długimi, wielopokoleniowymi tradycjami. Aktywność zawodowa w takim miejscu to spory prestiż. Notariusz może również liczyć na całkiem dobre wynagrodzenie.

Akty notarialne zatwierdzane w kancelarii notarialnej są dokumentami z kategorii urzędowych – obowiązują z pełną mocą prawa. Ich posiadanie pozwala dociekania swoich praw. Jest on respektowany przez sądy i urzędy. Wszystko za sprawą pieczątki notariusza. Zanim jednak pieczątka znajdzie się na akcie pracownik kancelarii notarialnej sprawdza sprawę i jej zgodność z prawem.

Bez notariusza ani rusz – kiedy jest on niezbędny?

Istnieje grupa spraw, w których wymagany jest podpis notariusza.

Jedną z najistotniejszych są kwestie związane z obrotem nieruchmościami. Na prawdę jest to tylko kropla w morzu spraw, z którymi idziemy się do notariusza.

Otwierając firmę, jeśli chcemy by funkcjonowała ona jako spółka akcyjna lub komandytowa, także potrzebna jest nam interpretacja wydana przez notariusza. Partycypuje on udział w opracowywaniu statutu(em). Gwarancja, której udziela kancelaria notarialna czyni spółkę legalnym w świetle prawa.

Przenoszenie własności czy udzielanie pełnomocnitw to działania, które potrzebują odpowiedniej dokumentacji. W imieniu sądów, z nadania prawa, sporządzają je pracownicy kancelarii notarialnych.

Opórcz tego notariusz jest dobrym powiernikiem wszelkich dokumentów, czeków czy pieniędzy. Uczciwość i dyskrecja, które są nieodzowne w tym zawodzie, sprawiają, że część klientów powierza swoje oszczędności w ręce rejenta.

Jak znaleźć dobrego notariusza?

W gospodare jest dosyć szeroki wybór kancelarii notarialnych. Jak wybrać tą, która spełni nasze oczekiwania?

Na początek warto popytać się wśród znajomych. Być może ktoś będzie w stanie zarekomendować którąś kancelarię. Innym źródłem jest sieć – można tam znaleźć opinię klientów. Szybki przegląd może znacznie przyczynić się do podjęcia decyzji.

Ze względu na rozległość spraw, którymi zajmuje się kancelaria notarialna, w zawodzie coraz częściej występują specjalizacje. Chcąc skorzystać z jej opieki warto szukać notariusza pod indywidualną sprawę. Niektórzy lepiej odnajdują się w kwestiach związanych z podziałem majątku, inni natomiast w sprawach nieruchomości.

Dobrym pomysłem jest zbadanie oferty kilku kancelarii w celu wyboru najlepszej dla nas i naszej sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.