Jakie są korzyści dwujęzyczności?

Z całą pewnością w obecnych czasach umiejętność władania językami jest bardzo istotna dlatego właśnie warto uczyć dzieci od przedszkola z językami obcymi. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku to świetny pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to niektóre z miast w których znajdziesz dwujęzyczną szkołę podstawową. Przeczytaj nasz tekst, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Dwujęzyczność zamierzona – co to jest?

Dwujęzyczność zamierzona jest to proces w trakcie którego opiekunowie wprowadzają dwujęzyczność w życie dziecka. Kiedy zacząć? Tak naprawdę to najlepiej wprowadzić go tak szybko, jak tylko będziesz mógł. Z wprowadzeniem dwujęzyczności nie ma po co czekać. Tak naprawdę noworodek od pierwszych dni życia bez świadomości uczy się melodyjki języka i poszczególnych dźwięków. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas dp 3. roku życia dziecka. Warto też zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Nauczanie dwujęzyczne – czym jest?

Nauczanie w szkole podstawowej tego typu jest to system który polega na nauczaniu konkretnych przedmiotów posługując się dwoma językami. W efekcie prowadzi się do rozwoju kompetencji językowych, osiąganych przez uczniów, którzy uczęszczają do takiej szkoły. Zalety takiego sposobu nauczania to:

  • kształtowanie postaw zrozumienia odmienności geograficznej i tej w kulturze obszaru językowego który jest inny niż ojczysty;
  • nauka literatury, kultury i historii innych krajów;
  • szybszy dostęp do zagranicznych programów edukacyjnych;
  • możliwości zagranicznej nauki.

Jakie są zalety dwujęzyczności?

Plusów dwujęzyczności jest bardzo dużo. Poniżej je wypunktowaliśmy.

  1. Tolerancja
    Czy masz świadomość, że dwujęzyczne dzieci są bardziej tolerancyjne. Dzieje się tak ze względu na to, że intuicyjnie czują, że nie istnieje jedna obiektywna prawda.
  2. Dziecko w przyszłości miało lepszą wymowę.
    Puszczaj dziecku bajki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samodzielnie skorygować akcent w którym mówi.

Korzyści dla rodzica

Podjęta decyzja o zaczęciu dwujęzyczności u dziecka przynosi korzyści wszystkim domownikom. Rodzice aby dobrze przekazywać dziecku wiedzę sami muszą dobrze władać językiem obcym, a czasem także się z nim dokształcać.

Jak dwujęzyczność wpływa na dziecko?

Liczne badania dowodzą, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym dobrze wspomaga proces jego rozwoju. Występuje szybszy rozwój myślenia elastycznego i abstrakcyjnego. A także dwujęzyczność rozwija pamięć krótkotrwałą a także ma ogromny wpływ na opanowanie nowego języka. W przypadku, gdy rodzice położą odpowiednio duży nacisk na naukę języka, z dnia na dzień słownictwo dziecka będzie się zwiększać a to pozwoli posługiwanie się dwoma systemami językowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.