Naczelna Rada Adwokacka – czym się zajmuje?

Na pewno wszyscy adwokaci w Kłodzku mieli styczność z Naczelną Radą Adwokacką. Organizacja ta znajduje się w Warszawie i zajmuje się szeroko pojętym sprawowaniem pieczy nad zawodem prawnika. Co jednak przede wszystkim robi Naczelna Rada Adwokacka i z kogo się składa?

Z kogo składa się Naczelna Rada Adwokacka?

Głównym dowodzącym Naczelną Radą Adwokacką jest bez wątpienia Prezes NRA. Pierwszym w historii prezesem był Cezary Ponikowski, który prowadził NRA w latach 1919-1920, 1921-1923, 1924-1926 i 1928-1929. {Oprócz niegoPoza prezesem w skład Naczelnej Rady Adwokackiej wchodzą również adwokaci oraz dziekani okręgowych rad adwokackich. To co istotne, to że nigdy nie są to randomowi/przypadkowi prawnicy. Za ich wybór odpowiada Krajowy Zjazd Adwokatury i nie może być ich więcej niż ośmiu z jednej izby. Aktualnie prezesem NRA jest Przemysław Rosati, który został wybrany do tej roli w zeszłym roku.

Co należy do obowiązków Naczelnej Rady Adwokackiej?

Jednym z najistotniejszych obowiązków NRA jest reprezentowanie adwokatury. Oprócz tego zajmuje się ona też definiowaniem reguł sprawowania zawodu i nadzorem nad działalnością okręgowych rad adwokackich. To rzecz jasna nie są wszystkie obowiązki Naczelnej Rady Adwokackiej. Każdy adwokat w Kłodzku wie, że to właśnie tam odbywa się nadzór nad nauką aplikantów. Na liście kompetencji pojawiają się także równie ważne rozpoznawanie odwołań od uchwał okręgowych rad adwokackich albo przedstawianie wniosków i postulatów o tworzeniu prawa i posługiwaniu się nim. Z trochę mniej istotnych zadań można tutaj wymienić między innymi definiowanie regulaminów odnośnie wzorów pieczęci organów adwokatury czy też tego w jaki sposób opłacać wizytatorów. Bezspornie obowiązków adwokatów, którzy są w składzie Naczelnej Rady Adwokackiej jest o wiele więcej. Właśnie z tego powodu w jej skład wchodzi aż tyle osób.

Usprawnianie pracy adwokatom

Z racji tego, że Naczelna Rada Adwokacka sprawuje pieczę nad wszystkimi adwokatami, stara się również sprawić, że ich praca będzie szybsza i bardziej efektywna. Właśnie dlatego prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zaczął planować przejście na w pełni cyfrową komunikację z samorządem i wymiarem sprawiedliwości. Do tej pory wszystko odbywało się w większości analogowo, co niesamowicie wydłuża cały proces. Takie rewolucje jednak wiążą się z potrzebnymi pieniędzmi, a te NRA chce dostać od adwokatów. Prawdopodobnie będzie się to wiązało ze zwiększeniem składki, którą regularnie muszą płacić prawnicy. Czasem jednak warto zainwestować w tak znaczącą zmianę jak przejście na cyfrową kancelarię. W XXI wieku, kiedy niemal wszystko dzieje się przez internet, taka rewolucja powinna zajść już jakiś czas temu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.