Opłaty notarialne – czy są konieczne?

W świecie, w którym(ych) żyjemy rzetelny notariusz jest nieustannie w cenie. Istnieje bardzo dużo spraw, do których zgodnej(go) z prawem finalizacji niezbędny jest podpis notariusza. Kwestie|sprawy dotyczące  podziału majątku, jego przekazania, czy też {realizacji|wypełnienia] testamentu nie mogą być załatwiane na stopie międzyludzkiej. Prawo reguluje tego rodzaju kwestie w jasny sposób – do realizacji tego typu spraw konieczna(y) jest zaufana trzecia strona. Oczywiście to kosztuje. Notariusz za swoje usługi pobiera odpowiednią opłatę. Jak to wygląda w praktyce? Z jakimi sprawami zglaszamy sie do notariusza w Łodzi?

Czym zajmuje się notariusz?

Można mieć niemal stuprocentową pewność, że każdy co najmniej raz w życiu skorzysta z usług notariusza. Jest to osoba, który umożliwia legalizację wielu elementów budujących naszą codzienność. Notariusz należy do zawodem(ów) zaufania publicznego, co łączy się z tym, iż przysługuje mu taka sama ochrona jak innym pracownikom sektora legislacyjnego. Notariusz 

Oględnie rzecz ujmując, zajmuje się on tworzeniem not stosowania prawa. Przysługuje mu również prawo do wykonywania czynności notarialnych. Prawo do wykonywania pracy jako notariusz nadaje odpowiedni minister – w Polsce jest to minister sprawiedliwości. Według obowiązującego prawa wszelkie czynności przypieczętowane przez notariusza mają cechy dokumentów urzędowych. Innymi słowy, notariusz sprawdza czy przygotowane zaświadczenia są zgodne z panującym prawem.Daje tym samym gwarancję, że wszystkie procedury odbywają się zgodnie z z literą prawa.

O jakich czynnościach mowa? Jest ich bardzo dużo. Są to zazwyczaj tzw. sytuacje życiowe. Dotyczą z kupnem lub sprzedażą nieruchomości, wszelkimi aktami poświadczającymi własność i przenoszenia tejże własności na inne osoby fizyczne. Notariusz jest potrzebny też przy zakładania spółek czy w sporach spadkowych. A to tylko część z całości.

Działalność notariuszy daje ulgę sądy(om). Cześć spraw może być bowiem rozstrzygana przez urzędników notarialnych. Mowa głównie o umowach dwustronnych, ale nie tylko. 

Czym są opłaty notarialne?Jak naliczane są opłaty notarialne?

Oczywiście notariusze za swoją pracę biorą odpowiednie taksy. Ich wielkość jest zróżnicowana. Na cenę usług notarialnych składają się różne czynniki. Opinia, położenie, a także przedmiot sprawy. Można zakładać, że Łódź, ulica Piotrkowska będzie ciut kosztowna niż centrum Kluczborka. Również doświadczony notariusz może oczekiwać większej zapłaty niż dopiero aspirująca jednostka.

Ale trzeba być świadomym, że ustawa przewiduje maksymalną wysokość opłat notarialnych. Są to ceny maksymalne dla danej aktywności notarialnej. Notariusz nie może pobierać prowizji powyżej tych limitów. Warto sprawdzić poglądowo jakie to limity.

  • wartość 10 tys. – 30 tys. zł – 310 zł + 2 % od nadwyżki powyżej 10 000 zł.
  • wartość 60 tys. -1 mln zł –  1010 + 0.4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł
  • wartość powyżej 1 mln zł – 4770 zł + 0.2% od nadwyżki powyżej 1 mln zł
  • umowa majątkowa dla małżonków – 400 zł
  • testament – 50 zł
  • pełnomocnictwo – 100 zł

Są to maksymalne kwoty wskazane przez ministerstwo. Konsekwencją ustawowo wskazanych limitów jest fakt, że nie da się uniknąć opłaty notarialnej. Jednak przeważnie jest to usługa warta poniesionych kosztów.

Rzetelny notariusz zawsze w cenie

Zamierzając odwiedzin u notariusza dobrze jest się przygotować. Koniec końców, wyróżniająca się dobrą opinią kancelaria notarialna w Łodzi przy ulicy Piotrowskiej będzie chętniej odwiedzana niż nikomu nieznana usługa świadczona na suburbiach. Czasem jednak można się zdziwić – miejsce prowadzenia praktyki notarialnej ma dużo mniejsze znaczenie niż wiedza notariusza. To właśnie za znajomość niuansów prawnych wynagradzany jest ten fach.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.