Pracownicy z ukrainy ratują polską gospodarkę

Do naszej ojczyzny przyjechało już ponad 1,5 miliona Ukraińców. Czy rynek pracy w Polsce temu podoła? Według najnowszych informacji rynek pracy w naszym kraju będzie mógł dać pracę 700 tysiącom pracowników z Ukrainy. Przedsiębiorca powinien pamiętać że jego pracownicy muszą posiadać zezwolenia na pracę dla cudzoziemców.

Ukrainie niezbędne jest duże wsparcie

Europejskie kraje deklarują pomoc uciekającym z Ukrainy. Na ten moment przejścia między krajami funkcjonują normalnie. Niemniej jednak ekspert apeluje żeby uprościć procedury dla Ukraińców. Warto także wspomnieć iż w województwach lubelskim i podkarpackim powstaną ośrodki dla uchodźców. Tam będą mogli uzyskać informacje na tematy prawne i logistyczne, gdzie mogą się udać, celem dopełnienia formalności i formalizacji swojego pobytu w Polsce.

Rynek pracy w naszym kraju czeka

Spójrzmy na historię gdy wybory na Białorusi zostały sfałszowane nasz kraj udzielił pomocy około 20 tysiącom obywatelom Białorusi. Część z nich dostali wizy humanitarne, inni z kolei ubiegali się o ochronę międzynarodową, a kolejni przyjechali do naszego kraju na podstawie akcji Poland Business Harbour. Dokładnie o taką pomoc zwrócą się Ukraińcy. Nie da się także ukryć że Polska będzie dla Ukraińców pierwszym wyborem. Nasz kraj w związku z tym musi zadbać o odpowiednią strategię, pozwalającą na przyjęcie uciekających przed wojną w bezpieczny sposób. Obecnie po Polski przyjechało ponad 1,5 miliona uchodzców, aczkolwiek łącznie może być ich 3 miliony.

Te branże są oblegane przez Ukraińców – zobacz

Od kilku lat Ukraińcy chętnie przyjeżdżają do Polski aby pracować.

Niemniej jednak najczęściej znajdują pracę w przedsiębiorstwach budowlanych czy też produkcyjnych. Obserwujemy jednak że częściej osoby z Ukrainy znajdują zatrudnienie także w pozostałych branżach, czyli na przykład gastronomia, hotelarstwo, usługi czy handel. Dodatkowo wzrasta również liczba specjalistów pochodzących z Ukrainy. 

Jak Polacy postrzegają Ukraińców w pracy

Niestety nadal praca wykonywana przez Ukraińców może się kojarzyć z negatywnymi stereotypami. Źródłem ich są na przykład zaszłości historyczne. Niemniej jednak nieprawdziwy stereotyp. Miejmy też w pamięci, że pracownicy ze wschodu najczęściej wykonują zawody deficytowe, czyli takie, w których jest zapotrzebowanie na pracowników. W sposób pozytywny oddziałuje to na stan polskiego rynku pracy. Nie da się także ukryć iż zatrudnieni z Ukrainy pomagają wielu branżom. Dzięki nim nasi przedsiębiorcy łatają luki w zatrudnieniu. Przez co polacy nie muszą obawiać się że ukraiński pracownik zabierze mu stanowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.