Prowadzenie biura rachunkowego – jakie warunki należy spełnić?

Na czym polega praca biura rachunkowego?

Biuro księgowe jest firmą, która dba o takie rzeczy jak przykładowo ogarnianie ksiąg rachunkowych, gromadzenie i trzymanie całej dokumentacji księgowej, prowadzenie sprawozdań finansowych, wyliczanie wyniku finansowego albo wycena aktywów i pasywów oraz definiowanie ich rzeczywistej wartości.

Jakie są wymagania, które trzeba spełnić aby prowadzić biuro rachunkowe?

W 2014 roku zawód księgowego został uwolniony, co oznacza, że nie trzeba kończyć właściwych studiów lub kursów w obrębie księgowości aby zarządzać biurem księgowym. Jedyne wymagania, które należy spełnić aby organizować dokumentację księgową to posiadanie bezwarunkowej zdolności do wykonywania we własnym imieniu czynności prawnych. Zatem biuro księgowe mają możliwość prowadzić osoby, które nie są karane za przestępstwa finansowe a także za przestępstwa skarbowe. Na dodatek księgowa musi mieć ubezpieczenie OC.

Jeśli księgowy przed 2014 rokiem otrzymał certyfikat księgowy czy też świadectwo kwalifikacyjne to niezmiennie będzie mógł się nim posługiwać, warto jednak wiedzieć, że żaden papier nie jest aktualnie wymagany żeby przepisowo wykonywać tę pracę.

Co trzeba mieć na uwadze otwierając biuro rachunkowe?

Co prawda żeby otworzyć biuro rachunkowe nie trzeba mieć wykształcenia ekonomicznego czy też doświadczenia w księgowości, jednak konieczne jest ciągłe aktualizowanie wiedzy z prawa podatkowego oraz gospodarczego. Rozporządzenia te bardzo szybko ulegają zmianie i aktualizacją a każda osoba pracująca jako księgowy musi wciąż i ciągle taką wiedzę zyskiwać.

Na dodatek otwierając biuro rachunkowe musisz wiedzieć, że Klienci będą traktowali Cię jako znawcę. Do Twoich obowiązków więc oprócz prowadzenia dokumentacji księgowej może być kontrola sytuacji finansowej firm i dostosowywanie odpowiednich form finansowania albo wyszukiwanie rozwiązań kłopotów finansowych. Bez właściwej wiedzy Twoi kontrahenci mogą zacząć w Ciebie wątpić a konsekwencją tego będzie strata klientów.

Jak można zauważyć nie ma potrzeby posiadania doświadczenia w rachunkowości aby prowadzić biuro księgowe ale samodzielne opanowanie tak szerokiej wiedzy może być ciężkim zadaniem.

Źródło: Księgowa z Gdańska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.