Sektor IT, a Nowy Ład – co się zmieni?

Ostatnimi czasy czołówki dzienników informacyjnych przejął Nowy Ład. Implementowany przez rząd program gospodarczy, mocno wpłynie na portfele Polaków. Polski Ład ma być w zamyśle kontratakiem na rezultaty pandemii COVID-19. Restrykcje związane z pandemią mocno wstrząsnęły różnymi sektorami. Jedną z dziedzin, które obroniły się jest przemysł IT. Okazja pracy zdalnej poskutkowała tym, że IT zyskało na popularności. Pracowników przyciągają głównie niezłe zarobki i elastyczność. Jednak rządowy plan gospodarczy nie ominął tej branży. Jak rzutuje on na pracowników IT? W jaki sposób powinni oni się rozliczać?

Czy Nowy Ład zmieni branżę IT?

Dobrze zacząć od tego, że program zaakceptowany przez władzę jest maksymalnie trudny do zrozumienia. Księgowi w Grodzisku Mazowieckim podkreślają, że szerokość interpretacji jest szokująca.

Inną istotną sprawą jest to, że większość fachowców IT pracuje na umowach B2B. Aby  być na bieżąco niezbędne dla tego typu pracownika jest kompetentne biuro rachunkowe. Nie jest łatwo prowadzić księgowość w perspektywie zakrojonych na tak szeroką skalę zmian. Rząd przekonuje, że na Nowym Ładzie skorzysta ponad 90% podatników.

Póki co wygląda na to, że branża IT znajdzie się do tych estymacji. Jednym z rozwiązań ma być rozliczanie na bazie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych. Stawka taksacyjna dla programistów ma wynieść 12%. Stanowi to zmianę na korzyść, w porównaniu z poprzednimi stawkami: 17%, 19% i 32%(w II progu podatkowym). Mimo to ryczałt pozbawia możliwość(i) odliczania od podatku kosztów osiągnięcia dochodu.

Komu opłaci się Nowy Ład?

Co może być zaskakujące najmniej muszą obawiać pracownicy uzyskujący przychód mniejszy niż 120 tysięcy zł brutto rocznie. Nie przekroczą oni II progu podatkowego, który łączy się z większym oprocentowaniem. Mogą też rozliczania się przez ryczałt. Dodatkowo mogą skorzystać z ulga(i) IP Box.

Zapotrzebowanie w branży jest głównie na ludzi z doświadczeniem. Otrzymują one przeważnie wyższe wynagrodzenia. Skutkuje to tym, że często przekraczają one II próg podatkowy(32%). Zakładając brak zniżek daje to stratę wielkości 6% w ciągu roku.

Mimo zmian, w IT rośnie zarówno popyt, jak i podaż. Dlatego też zarobki tutaj regularnie rosną. Aktualnie powstają nowe trendy związane z kryptowalutami, Big Data, analizą danych, cyberbezpieczeństwem czy AI. To właśnie fachowcy znający się na najnowszych technologiach mogą oczekiwać najwyższych zarobków.

Nowy Ład w IT – nie ogarniasz? Porozmawiaj z ekspertem

Zatem. jak w piosence, ktoś zyskuje, ktoś traci. Istotne aby w ciągłej karuzeli zmian podatkowych się nie pogubić. Jeśli czujemy się na siłach, można we własnym zakresie prowadzić księgowość. Dobrze jest mimo wszystko mieć fachowca do konsultacji.

Praca w sektorze rozliczeniowym pod pewnymi kwestiami jest zbliżona do pracę(y) w IT. Można ją wykonywać(na) z domowego zacisza i wymaga znajomość(i) wszelkich nowości.

Nawet w Internecie możemy znaleźć biuro rachunkowe, które będzie prowadziło dla firmy lub osoby fizycznej księgowość. Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Szczecin – to bez znaczenia. W dobie połączeń zdalnych takie bariery idą w zapomnienie. Księgowy z dowolnego miejsca na świecie może nam pomóc w wyborze o najkorzystniejszym dla nas planie prowadzenia działalności. Może też stale doradzać nam i informować o jakichkolwiek nowościach w obszarze interesującego nas sektora. A te momentami wdrażane są w sposób prawie niewidoczny. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.