W jakim celu adwokaci decydują się na wyspecjalizowanie?

Jakimi kwestiami zajmuje się adwokat?

Adwokat jest to osoba, która posiada wykształcenie wyższe prawnicze, odbyła aplikację adwokacką a także zdała egzamin uprawniający ją do pracy w zawodzie. Adwokat po zdaniu egzaminu adwokackiego jest uprawniony do występowania w różnych dziedzinach prawa, ponieważ ze wszystkich dziedzin prawa zdaje egzamin. Teoretycznie może on zająć się zarówno sprawą cywilną a także karną. Niemniej prawo aktualizuje się błyskawicznie i bycie na czasie ze aktualizacjami w normach z każdej specjalizacji jest przeważnie niemożliwe. Skuteczny adwokat w Warszawie oferuje pomoc prawną w postaci świadczenia porad prawnych, sporządzania opinii i aktów prawnych, oraz może występować w imieniu swoich klientów przed sądami, a także organami administracji.

Czy opłaca się robić specjalizację adwokacką?

Prawnik, który specjalizuje się wyłącznie w konkretnej dziedzinie prawa będzie na czasie z następnymi zmianami, a zatem zagwarantuje lepsze zaopiekowanie się petentem oraz jego sprawą. Wyspecjalizowanie się poprzez adwokatów staje się środkiem na utrzymanie na trudnym rynku prawniczym zważywszy na dużą konkurencję. Specjalizacja w określonych dziedzinach pozwoli na wyróżnienie się z dużej ilości propozycji konkurencji.

Adwokat specjalizujący się w danej dziedzinie prędzej może odnaleźć petentów niż ten, który zajmuje się każdą dziedziną prawa.
Nie jest fizycznie realne, by ktokolwiek był profesjonalistą w każdej dziedzinie prawa. Identycznego zdania są petenci kancelarii adwokackich. Jeżeli szukają osoby do wykonania konkretnej usługi to starają się, żeby była zrobiona przez kogoś, która jest wyspecjalizowana w konkretnej branży.
Prowadzenie równolegle spraw z prawa rodzinnego oraz energetycznego doprowadzi tylko, że adwokat zakopie się w dokumentach dotyczących obydwu spraw i całkowicie żadna ze spraw nie będzie przeprowadzona idealnie.

Wykonywanie zawodu adwokata to głównie misja społeczna. Nie sposób jej ograniczyć do świadczenia jedynie usług prawnych. Odnajdując gałąź prawa w której wyspecjalizuje się adwokat wzmacnia jego atrakcyjność na rynku dla ewentualnych klientów.
Dzisiaj na rynku pojawia się również coraz więcej sprofilowanych kancelarii adwokackich, które szukają wyspecjalizowanych adwokatów. Są to kancelarie niezmiernie wyprofilowane i zajmujące się wyłącznie tymi sprawami, które wpisują się w ich zakres kompetencji. Dla takich kancelarii istotna jest informacja czy konkretny prawnik został ekspertem w określonej dziedzinie, czy jest wyspecjalizowany w danym obszarze pracy, ma niezbędne zdolności oraz czy prowadził na pewno takie sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.