Irlandia - SYSTEM OPIEKI SOCJALNEJ W IRLANDII

2013-10-11 18:53:25, komentarzy: 5

IRLANDIA

 

SYSTEM OPIEKI SOCJALNEJ W IRLANDII

 

ZAPRASZAM DO WPISÓW NA TEMAT SYSTEMU

 

PISZCIE JAKIE SĄ WYMAGANIA DO UZYSKANIA ZASIŁKÓW, UTRUDNIENIA, DRUKI DOKUMENTÓW, W JAKICH URZĘDACH MOŻNA ZAŁATWIĆ DANĄ SPRAWĘ, ETC.

 

 

Praca w Irlandii

 

Rodzaje świedczenia w Irlandii

 

Trzy główne rodzaje świadczeń:

 • świadczenia składkowe - wypłacane w zależności od liczby składek PRSI (Pay-Related Social Insurance – ubezpieczenie społeczne zależne od dochodów),
 • świadczenia nieskładkowe - (z pomocy społecznej) przeznaczone dla osób nie posiadających prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego i przyznawane na podstawie oceny zasobów finansowych,
 • świadczenia powszechne, takie jak zasiłek na dzieci (Child Benefit) lub prawo do bezpłatnego korzystania z komunikacji publicznej (Free Travel), wypłacane w niektórych przypadkach niezależnie od zasobów finansowych beneficjentów oraz ich składek na ubezpieczenie społeczne. Świadczenia powszechne nie są jednak zbyt liczne. 

 


Opieka medyczna Irlandia -  musisz mieć opłacone składki na ubezpieczenie. Ubezpieczenie zdrowotne służy do rozliczania się za opiekę zdrowotną w szpitalach i gabinetach lekarskich. Firmy ubezpieczeniowe mają różne zasady i w zależności od firmy zwykle mają ze szpitalami umowę, opartą o rozliczenia zwrotne, Pacjent płaci za usługę lekarzowi, po czym wnioskuje o zwrot kosztów do firmy ubezpieczeń zdrowotnych. 

Ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty:

 • opieki dziennej, 
 • hospitalizacji, 
 • opieki nad kobietami w ciąży, 
 • rekonwalescencji, 
 • leczenia psychiatrycznego i odwykowego, 
 • półprywatnego ulokowania w szpitalu państwowym. 

 

Możesz spotkać umowy ubezpieczenia tylko na określone usługi np. stomatologiczne.  W ubezpieczeniu zdrowotnym obowiązują trzy zasady:

 • otwartego dostępu - istnieje obowiązek świadczenia usługi bez względu na wiek, płeć czy stan zdrowia,
 • dożywotniej polisy - firma ubezpieczeniowa nie może odmówić świadczeń osobie ubezpieczonej, która płaci kolejne składki,
 • jednakowych stawek - firma ubezpieczeniowa ma obowiązek pobierać takie same opłaty za określone świadczenia, bez względu na wiek, płeć czy stan zdrowia osób ubezpieczonych.
 

 

 


 

Zasiłek chorobowy Irlandia -  jesli jesteś osoba zatrudnioną i z powodu choroby nie możesz pracować jesteś uprawniony do wypłaty świadczenia chorobowego (Illness Benefit). Stawka  zasiłku wynosiła w 2012 - 188 euro tygodniowo. Aby mieć prawo do tego świadczenia musisz: 

 • być niezdolny do pracy z powodu choroby,
 • spełnić warunki PRSI - czyli musisz: mieć opłacone składki za co najmniej 104 tygodnie od momentu podjęcia pracy oraz mieć opłacone lub zaliczone składki PRSI za 39 tygodni w roku podatkowym  

 

Dla osób z UE, które nie opłaciły składek w wystarczającym wymiarze zalicza się okresy z inych krajów, w których te osoby opłacały składki.

 

 

Świadczenie z tytułu macierzyństwa Irlandia -  przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o dzieło lub samozatrudnionym, którzy spełniaja warunek w zakresie składek PRSI.  Przysługuje przez okres 26 tygodni. Wysokość zasiłku jest obliczana na podstawie wyliczeń: podzielenia Twojego dochodu brutto w roku podatkowym służącym za podstawę wymiaru przez liczbę tygodni rzeczywiście przepracowanych w tym roku. Dostaniesz 80% tej wyliczonej kwoty. Kwota minimalna wynosi 2011 r.  217,80 oraz maksymalnie 262,00 tygodniowo. 

 

 

Zasiłek dla bezrobotnych Irlandia -  patrz szczegóły zasiłku na stronie poziom życia w Irlandii.

 

 

Zasiłki rodzinne Irlandia  

Świadczenie na dziecko - są wypłacane co miesiąć na każde kwalifikujące się dziecko. Dzieci muszą  zamieszkiwać na co dzień z Tobą i musisz je utrzymywać. Do świadczenia kwalifikują się dzieci: 

 • w wieku poniżej 16 lat i do 18 lat, 
 •  uczą się w pełnym wymiarze godzin, 
 • są fizycznie lub umysłowo upośledzone i uzależnione od Twojej opieki. 

Stawki od 2012 roku wynoszą: 

 • €140 na każde z pierwszej dwójki dzieci, 
 • €148 na trzecie dziecko, 
 • €160 na czwarte i każde kolejne dziecko. 
 • bliźniąta - 150% normalnej stawki na każde z dzieci. Od 2012 roku nie jest już  wypłacany specjalny dodatek za urodzenia mnogie. 

 

Jeżeli przyjechałeś do Irlandii ale masz prace i opłacasz składki PRSI, możesz ubiegać się
o świadczenie na dziecko, po spełnieniu warunków stałego pobytu. Dokumenty składa się przez Departament Spraw Socjalnych i Rodzinnych.

 

Zasiłek dla samotnych matek Irlandia -  ooby samotnie wychowujące dziecko mają prawo do dodatku na rodzinę niepełną (One-Parent Family Payment). Odpowiedni wniosek należy złożyć w lokalnym biurze opieki społecznej.


Pozostałe świadczenia
Zasiłek dla owdowiałego rodzica- w wysokości 6 000 euro. Jest wypłacany jeśli owdowiała osoba ma na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko. O przyznanie zasiłku należy wystąpić do 3 miesięcy od śmierci współmałżonka. Formularz składa się w lokalnym biurze świadczeń społecznych.

 

Dodatek dla rodzin niepełnych - jest przyznawany rodzicowi samotnie wychowującemu dziecko bez pomocy partnera. O przyznanie świadczenia mogą ubiegać się:

 • rodzic wychowujący dziecko do 12 roku życia,
 • osoby niezamężne/nieżonate, wdowy/wdowcy, współmałżonkowie więźniów, osoby rozwiedzione, będące w separacji,
 • opiekunowie co najmniej jednego dziecka, które mieszka z nimi i nie żyją z partnerem w konkubinacie,
 • otrzymują wynagrodzenie do 425 euro tygodniowo,
 • przejdą ocenę zasobów finansowych oraz spełniają warunek stałego zamieszkania w Irlandii.


POZOSTAŁE TEMATY: Irlandia
« POWRÓT do MENU BLOGA

Dodaj nowy komentarz

 • Magdalena 14:43, 13 grudnia 2013

  Witam, mam pytanie, może ktoś mi odpowie z doświadczenia, jak długo trzeba mieszkać w Irlandii (matka) żeby otrzymać zasiłek na dzieci, i czy dzieci muszą zamieszkiwać z matką. dzięki

  Odpowiedz
 • Admin 10:05, 17 grudnia 2013

  Bardzo dziękuję za złożenie pytania w tej kategorii - właśnie wysłaliśmy do Pani nagrodę - brelok Polska.

  Zasiłek na dzieci będzie Pani udzielony po spełnieniu warunków dotyczących: pobytu w Irlandii i meldunku - opłacania składek, czyli zatrudnienia w Irlandii Pani lub Pani męża oraz wiek dziecka.
  Pracodawca musi potwierdzić zatrudnienie oraz ubezpieczenie osoby starającej się o zasiłek. Potrzebny będzie numer PPS dziecka (jeśli go nie posiada – zostanie nadany w momencie przyznania zasiłku), akt urodzenia (może być w języku polskim potwierdzony pieczątką z Social Welfare) oraz zaświadczenie ze szkoły (jeśli dziecko ma powyżej 16 lat).

  W Citzens Information Centre dostępne są formularze o zasiłek: CB1 – jeśli dziecko nie ma ukończonych 16 lat oraz CB2 w przypadku ukończonego wieku 16 lat. Wypełniony formularz należy wysłać na adres (wysyłka jest darmowa):

  Child Benefit Section

  Department of Social and Family Affairs

  Odpowiedz
 • Dżusti 15:16, 26 sierpnia 2014

  Witam.od miesiąca mieszkam w irlandi z chlopakiem i dzieckiem chcialabym sie dowiedzieć czy przysługuje mi jakiś zasiłek oprócz rodzinnego skoro nigdy tutaj nie pracowałam.bardzo proszę o odpowiedż

  Odpowiedz
 • Admin 20:41, 28 sierpnia 2014

  Podaje Pani mało informacji. Jeżeli pracowała Pani w Polsce to może Pani przenieść tam odbiór zasiłku. Poza tym jeżeli w Polsce pracowała Pani legalnie i odprowadzała składki to okres zatrudnienia będzie też honorowany w Irlandii.
  Aktualne dane na zasiłek dla dziecka są poniżej:
  2014, Miesięczna stawka zasiłku na dziecko dla dzieci w wieku poniżej 18 lat:
  Zasiłek na dziecko Stawka miesięczna
  Jedno dziecko 130.00 euro
  Dwoje dzieci 260.00 euro
  Troje dzieci 390.00 euro
  Czworo dzieci 520.00 euro
  Pięcioro dzieci 650.00 euro
  Sześcioro dzieci 780.00 euro
  Siedmioro dzieci 910.00 euro
  Ośmioro dzieci 1,040 euro

  Z poważaniem Admin

  Odpowiedz
 • Magdalena 19:39, 13 października 2016

  Witam chciałam wyjechać Z chłopkiem i dzieckiem do Irlandii. Mam w sumie dea pytania aktualnie jestem na urlopie wychowawczym i spodziewam się 2 dziecka czy tam będzie mi coś przysługiwać i czy za szpital musiała bym płacić. Z gory dziękuje za odp.

  Odpowiedz
Sprawdź wybrane państwo: 


Facebook ogłoszenia w grupie:       

Jeżeli chcesz zamieścić ogłoszenie na facebooku. Szukaj tam grupy:

            Ogłoszenia w UE     NAJLEPSZE OFERTY ZAMIESZCZONE W GRUPIE NA FACEBOOKU OGŁOSZENIA w EU

EURO-DANE :: to strona o gospodarce i wskaźnikach określających wartość wzrostu gospodarczego, wzrost poziomu cen, populacji, osób pozostających bez zatrudnienia, mówiąca o ilości osób zatrudnionych, najważniejszych budowach infrastrukturalnych, finansach, budżecie, wynagrodzeniach, wydajności pracy, giełdzie papierów wartościowych, w takich krajach jak:

Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, 
Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, 
Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Źródła: Dane dotyczące opisów: poziomu życia, prowadzenia firmy, opieki socjalnej w poszczególnych krajach UE, zostały uzyskane z informacji zamieszczonych na portalach:
www.eures.europa.eu
www.ec.europa.eu
www.eurodesk.pl

 BLOG 
Mieszkam w UE  

BLOG o 28 państwach UE i świadczeniach określających:

- poziom życia
- podatki
- opiekę i pomoc socjalną
- założenie firmyTworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych