NIEMCY - wskaźniki gospodarcze Niemiec
/ economic indicators / indicadores económicos / wirtschaftsindikatoren /

Dane podstawowe:

  • Niemcy powierzchnia: 357 121 km²

  • Niemcy ludność: 81,9 mln

  • Stolica: Berlin 3,4 mln mieszkańców

  • Jednostka monetarna: EURO

  • Niemcy PKB: 3400,6 mld USD 2012

  • Niemcy PKB na mieszkańca: 41 513 USD

PKB Niemcy
/ GDP / PIB / BIP /

PKB Niemcy - Dane EUROSTAT 2013

PKB - zmiany procentowe rok do roku. Lata 2013 i 2014 prognoza dla PKB kraju.

PKB Niemiec w 2012 roku był największy z wszystkich krajów w Unii Europejskiej. Niemcy mają gospodarkę nr 1. Wartość PKB tego kraju w 2012 roku wyniosła 2644 mld euro. Jak widać na wykresie gospodarka w Niemczech miała chwilę słabości jedynie w roku 2009, PKB spadło o 5,1% oraz w 2003. Pozostałe lata należały do lat w którym  PKB wzrosło. Najwyższy wzrost miał miejsce w 2010 roku zaraz po światowym krachu, co jest ewenementem. 

Ludność Niemcy
/ population / poblacion / bevölkerung /

Liczba ludności Niemcy - Dane EUROSTAT 2013

Ludność - Niemcy mają największą liczbę ludności w Unii Europejskiej. W 2012 roku liczba mieszkańców wyniosła 81,8 mln osób. Jak pokazuje wykres od 2003 roku liczba ludności zaczyna się zmiejszać. W 2003 liczba ludności wynosiła 82,5 mln osób. Ubyło więc 700 tyś osób. Jest to trend, który będzie się utrzymywał w najbliższych latach w gospodarce niemieckiej.

Inflacja Niemcy
/ inflation / la inflación /

Poziom inflacji Niemcy - Dane EUROSTAT 2013

Inflacja - wzrost cen w Niemczech jest stabilny i pod pełną kontrolą. Jak widzimy na wykresie najwyższy poziom inflacji miał miejsce w roku 2008. Inflacja miała wzrost na poziomie 2,8%. Inflacja ma charakter pożądany czyli niewielki i korzystny dla wzrostu gospodarki.  

Stopy procentowe Niemcy
/ interest rates / tasas de intereses / zinsen /

Stopy procentowe Niemcy - Dane EUROSTAT 2013

Koszt kredytu - Niemcy są członkiem strefy euro, a ich stopy procentowe są określane przez Bank EBC - EUROPEAN CENTRAL BANK. 
Jak widzimy stopy procentowe nie przekraczały pięciu procent. Niskie stopy procentowe powodują, iż nawet nisko marżowe biznesy są opłacalne. Natomiast banki komercyjne mają kłopot bo przy niskich stopach opłacalność lokat i zainteresowanie nimi spada. Klienci szukają bardziej dochodowych inwestycji. Najłatwiej przenieść pieniądze z banku do funduszy.

Zatrudnienie Niemcy
/ employment / empleo / einstellung /

Zatrudnienie Niemcy - Dane EUROSTAT 2013

Wskaźnik zatrudnienia - pokazuje zmianę procentową rok do roku z ogólnej liczby osób zatrudnionych na obszarze gospodarczym danego kraju.

Zatrudnienie w Niemczech spadało w ciągu trzech latach z pośród zaprezentowanych na wykresie. Od ostatnich siedmiu lat zatrudnienie w niemieckeij gospodarce wzrasta. Wzrost ten jest rzędu 0,1% a 1,7%. Zatrudnienie wzrosło mimo słabego roku 2009 roku.

Giełda Niemcy
/ stock exchange / bolsa de valores / börse /

Giełda Papierów Wartościowych w Niemczech - Deutsche Börse, w jej skład wchodzi giełda w Frankfurcie, Berlinie, Hamburgu, Hannoverze, Monachium oraz Sztutgarcie.
Instrumenty finansowe: akcje spółek giełdowych, obligacje, inne papiery wartościowe.
Kapitalizacja: 1,1 biliona euro (dane world-exchanges 2013)
Liczba spółek: 743

Bezrobocie Niemcy
/ unemployment / desempleo / arbeitslosigkeit /

Niemcy bezrobocie - Dane EUROSTAT 2013

Niemcy bezrobocie - utrzymuje się ono w trendzie spadkowym. Co ciekawe kryzys gospodarczy nie wywołał wzrostu bezrobocia lecz jego spadek w następnych latach. Niemiecka gospodarka w kryzysie okazała się być najlepiej przystosowana do zmian. W 2012 roku bezrobocie w Niemczech wyniosło 5,5%. Czyli 5% mniej niż w 2005 roku.

Deficyt/nadwyżka budżetowa Niemcy
/ budget deficyt / déficit presupuestario / haushaltsdefizit /

Niemcy deficyt - dane EUROSTAT 2013

Deficyt Niemcy - jak widzimy na wykresie Niemcy wykorzystują możliwość utrzymywania przewagi wydatków nad przychodami. Deficyt jest traktowany jako element stymulacji gospodarki do wzrostu. Jeśli gospodarka niemiecka zaczyna wzrastać deficyt zaczyna spadać. Reguła ta działa także w drugą stronę. 

Eksport Niemiec

...

Gospodarka Niemiec w Unii Europejskiej

Niemcy są w Unii Europejskiej od roku 1952. Niemcy są w strefie Schengen od roku 1985. Członekiem strefy euro są od roku 1999. 
Tak trafili tutaj inni: Niemcy 


Atrakcje w Niemczech

NIEMCY - film o tym kraju


POLUB NAS NA FACEBOOKU 

BLOG
Niemcy

Zapraszamy na Blog o Niemczech, zatrudnieniu, płacy.

Wysyłaj TANIE PACZKI do NIEMIEC

Biznes Niemcy:

www.berlin.msz.gov.pl
www.breslau.diplo.de
www.imbconsulting.plSprawdź inne kraje UE

Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych