Polska - kierunki eksportu i najchętniej kupowane produkty z naszego kraju

Eksport z Polski - to zdecydowana sprzedaż dóbr w EUROPIE
Polski eksport dzięki niższym kosztom pracy tudzież korzystnemu kursowi złotego oraz unowocześnieniu produktów zaczyna radzić sobie na trudnych konkurencyjnych rynkach. Coraz więcej firm z Polski odnosi sukces sprzedażowy pokonując konkurentów szczególnie w Europie, choć nie tylko.

Dane - Ministerstwo Gospodarki 2012

Polska eksport - Dane Ministerstwo Gospodarki 2012

Wzrost polskiego eksportu znacznie spowolnił w 2012 roku do 6%. Rok 2013 to prawdopodobnie wzrost na poziomie 7,4%. Rokiem, który powinien dać więcej możliwości do ekspansji dla polskich firm ma być rok 2014. Paradoksalnie czas kryzysu dał polskim przedsiębiorcom szanse na pokazanie się z własnymi produktami wysokiej jakości i niższej cenie. Eksport uratował Polskę przed recesją. Jak widać na wykresie dotyczącym kierunków eksportu Polska musi w większej skali zdywersyfikować eksport na inne rynki. Uzależnienie się od krajów Europy wiąże się z ryzykiem koniunkturalnym. Dywersyfikacja do Rosji i Azji np. żywności to byłby strzał w dziesiątkę. Wracając do Europy to naszym największym odbiorcą są Niemcy. Na pewno większy potencjał do wymiany handlowej mamy z Wielka Brytanią, Francją czy Włochami. Czy w najbliższych latach polskie produkty będą miały szansę na podbicie tych rynków? Największe szanse mają nasze kluczowe branże.
Polska ma największe efekty eksportowe w zakresie:
  • produkcji mebli
  • żywności
  • odzieży
  • łodzi motorowych
  • stolarki otworowej

Zobacz najciekawsze polskie firmy, które podbijają świat i skale ich sukcesu.

Polska hity eksportowe
Polskie jachty i łodzie motorowe to światowa czołówka. Poznaj trzy polskie firmy Galeon, Delphia i Balt-Yacht.

Firma Galeon - założona w 1982 roku w Polsce. Specjalizuje się w budowie łodzi motorowych oraz jachtów. Dziś reklamuje się pod hasłem "Firma Galeon - z dumą wykonane w Polsce". Na chwilę obecną jest największym producentem w Polsce łodzi i jachtów luksusowych i dzięki najwyższym standardom wykończenia produktów pretenduje do grona największych firm na rynku europejskim. Posiada dwa zakłady produkcyjne o powierzchni bagatela 26000 m kwadratowych. Dzięki cyklicznym udziałom w targach na całym świecie marka Galoen jest rozpoznawalna wśród motorowodniaków z najbogatszych krajów. Na sukces firmy pracują główne działy projektowy, laminatów, stali i aluminium oraz mebli. Aby zapewnić sukces rynkowy działy te muszą spełnić szereg kryteriów estetycznych oraz funkcjonalnych. Wykończenie łodzi musi sprawić wrażenie u nabywców dóbr luksusowych. Firma Galeon opracowała wymienione metody do perfekcji. Po obejrzeniu filmu - luksusowy jacht Crystal 780 - jestem pod ogromnym wrażeniem. Warto także zajrzeć na stronę producenta Galoen.pl

Firma Delphia Yachts - założona w 1990 roku przez dwóch braci Piotra i Wojciecha Kot. Jest największym w Polsce producentem jachtów żaglowych. Powstała w Olecku na Mazurach. To uznana marka wśród osób lubiących żeglować. Potwierdzi to fakt iż, na łodzi wyprodukowanej w tej stoczni kapitan Cichocki opłynął samotnie nasz glob. Sukces stoczni zapewnia nowoczesny park maszynowy. Firma posiada do produkcji jachtów pięcio-osiową maszynę CNC. Na taką maszynę mogą sobie pozwolić nieliczne firmy. Ważnym dla firmy jest fakt bycia ekologicznym producentem. Dbałość o tego rodzaju szczegóły przejawia się od momentu doboru materiałów dalej produkcji i użytkowaniu kończąc. Dobrym przykładem jest tutaj produkt DY Nautica 1000 eco, który można zobaczyć na filmie obok. Firma DY zainteresowana jest także wspieraniem pokrewnej pod względem wykonania branży mianowicie budowy szybowców. DY maiła udział w budowie nowego projektu szybowca, który ma napęd elektryczny. Projekt ma nowatorski napęd elektryczny, który można uruchomić podczas lotu lub go schować. DY to stocznia mająca z tytułu uznania jej produktów za najlepsze wiele cenionych nagród. Między innymi zdobyła nagrodę Polish Yachts of the Year 2013 oraz otrzymywała nominację do European Yacht of the Year 2012, a także wielu innych nagród i medali.

Firma Balt-Yacht - to firma rodzinna z tradycjami sięgającymi II wojny światowej. Została ponownie utworzona w 1990 roku w Augustowie. Produkcja stoczni od początku istnienia miała ukierunkowanie na eksport. Jej możliwości produkcji rocznej to 2000 łodzi. Firma otrzymała nagrodę Yacht of the Year 2011 dla łodzi Sun Camper 30. Produkt prezentuje film obok. Firma z powodzeniem produkuje także jachty pod nazwą Balt. Projekty firmy są kierowane do odbiorców wysoko ceniących sobie walory funkcjonalne i użytkowe.


Polska hity eksportowe 

Marki obuwia z Polski, które przeciwstawiły się światowym tendencjom. Firma CCC, Ryłko, Gucio, Gino Rossi oraz Bartek.

Buty firmy CCC - historia powstania firmy sięga roku 1996. Wtedy właśnie Pan Dariusz Miłek powołał do istnienia - Firmę Handlową "Miłek" handlującą obuwiem. Szybko dostrzeżono potencjał rozwojowy na polskim rynku. Sposobem na zdobycie dużych udziałów miał się stać slogan CCC, czyli Cena Czyni Cuda. O tej nazwie w 1999 roku zarejestrowano spółkę z o.o. mającą propagować powstawanie salonów sprzedaży w całym kraju pod szyldem marki CCC. Był to najtańszy sposób rozwoju bowiem franczyza oznaczała udział kapitału zewnętrznego w budowie sklepu. Szybko na terenie Polski powstało 100 placówek. Był to strzał w dziesiątkę. W roku 2004 Spółka CCC debiutowała na GPW. Od tego momentu spółka inwestuje w znaczący rozwój marek, zbudowała centrum logistyczne w Polkowicach i od 2011 roku rozbudowuje sieć sklepów poza granicami Polski. 
Dziś sprzedaje produkty w Polsce (377 sklepów) Rosji (6), Chorwacji (1), Niemczech, Austrii(1), Czechach(65), Słowacji(25), Słowenii(2), Węgrzech (30sklepów), Łotwie(5), w Rumunii (13), Kazachstanie (2), Ukrainie (2) oraz Turcji (1 sklep). Plan inwestycji spółki w roku 2013 zakłada otwarcie 70 salonów za granicą. Wartość inwestycji to około 25mln zł. Przychody spółki w roku 2013 to po trzech kwartałach około 880 mln zł i zysk ponad 60 mln netto. CCC jest największym producentem obuwia w Polsce.

Firma rodzinna Ryłko. To jeden z czołowych producentów obuwia w Polsce z historią założenia w 1956 roku. Firma jako wyróżnik stawia sobie zadanie tworzenia obuwia na każdym etapie właśnie w Polsce. Jej produkty są reklamowane pod szyldem: "moda na polskie".  W Polsce firma posiada ponad 80 salonów sprzedaży.

Producent obuwia dla dzieci Gucio. To jeden z rodzimych producentów, który dzięki opatentowaniu pomysłu na usztywnienie piętki w butach dla małych dzieci zyskał światowe uznanie. Buty tego producenta noszą dzieci takich gwiazd jak Angelina Jolie& Brad Pitt. 

Producent obuwia Gino Rossi. Historia powstania spółki jest związana z Polską i Włochami. W 1992 roku w Słupsku została założona spółka Gino Rossi S.A. Firma wybudowała fabrykę, a część udziałów posiadał inwestor z Włoch. Firma zatrudnia około 800 osób i posiada ponad 80 salonów sprzedaży w Polsce.

Producent obuwia Bartek. Firma została zawiązana na początku lat 90 -tych. Przed rokiem 1991 Państwo Bartniccy pracowali w branży obuwniczej. Po roku 1990 wiele firm w tym firma Syrena miała ogromne kłopoty z bytem rynkowym. Państwo Bartniccy postanowili wykorzystać doświadczenie we własnym biznesie. Tak zaczął się rozwój firmy Bartek. Zakupiono pierwsze maszyny i zaczęła się walka o klienta. Najpierw adresowano produkty do kobiet, potem dostrzeżono niszę rynkową na rynku obuwia dla dzieci i przekierowano specjalizację firmy. Rozbudowano park maszynowy i zatrudniono nowych specjalistów. Dziś firma zatrudnia około 800 osób i produkuje rocznie 800 tyś par obuwia. Około 40% całej produkcji firma sprzedaje na rynkach zagranicznych. Firma posiada 52 sklepy firmowe oraz 200 sklepów w kooperacji na terenie Polski. Sieć placówek współpracujących za granicą z firma Bartek to ponad 250 sklepów.


Polska hity eksportowe 
Niewiarygodne - odzież z Polski - Vistula Group, Ferax, Corin, Axami i inne odnalazły drogę na szczyt. 

Vistula Group. Historia marki Wólczanka to czasy sięgające roku 1948. Vistula Grup to dziś właściciel kilku firm. Jedną z wiodących jest marka Wólczanka i Vistula, które dostarczają na rynek odzież dla mężczyzn. Jest to jedna z największych tego typu firm w Polsce. Obecnie produkcja odzieży w Polsce ulega ograniczaniu z powodu niższych kosztów produkcji na rynkach wschodnich. Mimo to na potrzeby sprzedaży i klientów z Europy firma nadal posiada własne moce. Aktualnie firma rozwija sieć sprzedaży, która w chwili obecnej wynosi 271 sklepów. W tym ponad 150 to sklepy wymienionych marek. Według założeń Vistula przeznaczy około 6 mln zł w 2013 roku na budowę nowych salonów sprzedaży. Planowany zysk netto grupy to 18 mln zł. Przychody grupy przekraczają 270 mln zł.

Firma Ferax . To producent rajstop i bielizny głównie dla kobiet i dzieci marki Gatta. Działalność tej firmy sięga roku 1993. Od tamtych czasów najmocniejszą częścią strategii stała się technologia. Dzięki nowoczesnym maszynom firma dziś jest liderem rynkowym. Do sukcesów po stronie wytwarzania doszło znakomite prowadzenie działań rynkowych. Z marką Gatta jest kojarzona wokalistka promująca markę - Justyna Steczkowska.  W Polsce sieć salonów sprzedaży liczy juz ponad 100. Oprócz Polski rynkami docelowymi są Ukraina, Rosja, Chorwacja, Mongolia, Australia i kraje Unii Europejskiej. Firma w 2011 roku miała przychody powyżej 270 mln zł i zysk na poziomie około 15 mln.

Firma Corin.  Jest liderem w produkcji ekskluzywnej bielizny damskiej. Corin produkuje biustonosze, figi, body, gorsety oraz kostiumy kąpielowe. Firma jest już znacząco rozpoznawalna wśród docelowych klientów. Marketing firmy koncentruje się na udziale w Targach w Paryżu, Nowym Jorku, Moskwie. Corin tworzy niepowtarzalny produkt. Dzięki temu kolekcje firmy Corin podbiły serca kobiet w wielu krajach Europy, Azji - Rosji, Ameryki, a nawet Afryki. Ambasadorem bielizny jest Omenaa Mensha znana prezenterka telewizyjna. Oprócz firmy Corin w branży znaczący udział mają takie polskie firmy jak Konrad, Gracya, Axami.

Firma Axami. Firma oferuje bieliznę damską. Wsparcie ze środków UE pozwoliło unowocześnić firmę tak by mogła konkurować na światowych rynkach. Stałe pokazy na największych targach mody pozwoliły na poszerzenie kręgu zainteresowanych nabyciem produktów firmy. Dziś firma może pochwalić się eksportem do takich krajów jak: Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Japonia, Kanada, Luksemburg, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, USA, Wielka Brytania, Włochy, i inne. Polska firma ma szanse na umocnienie swojej pozycji w najbliższym czasie dzięki współpracy w ramach klastera wspierającego firmy z branży.


Polska hity eksportowe 
Najlepsze firmy kosmetyczne z Polski.

Dr Irena Eris. Marka kosmetyków była budowana przez Panią Irene Szołomicką-Orfinger od roku 1983. Był to mały zakład produkcyjny zatrudniający jedną osobę pomagającą w przygotowywaniu mikstur kosmetycznych. W Polsce w tym okresie była ogromna przewaga popytu nad podażą. Po roku 1989 nastąpiła zmiana systemu na wolnorynkowy i była to okazja dla firmy na zdobycie większej ilości klientów, zatrudnienia dodatkowych osób, wyjścia z ofertą poza Polskę. Dziś po 30 latach istnienia firma i osoba Pani Ireny jest stawiana za wzór biznesowy. Zatrudnia około 600 pracowników i jest znaną marką w Polsce i za granicą. Majątek właścicielki jest wyceniana na ponad 400 mln złotych. Głównymi rynkami zbytu są Europa, USA i kraje Azji.

Oceanic. Firma specjalizuje się w produkcji kosmetyków dla alergików. Od 30 lat buduje swoją pozycję na rynku Polskim, a obecnie na rynkach zachodnich. Głównymi odbiorcami są takie kraje jak: Austria, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Holandia, Irlandia, Litwa, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Węgry, Wielka Brytania i inne państwa Azji i Ameryki Pn. Sukcesem firmy jest niszowość produktów oraz dodatkowo stosunek jakości do ceny. Firma wiele dobrego wiąże z wstąpieniem do UE. Pozwoliło to na dotarcie do nowych klientów, a także na modernizację zakładów produkcyjnych ze środków UE. 

Ziaja. Założycielem firmy był Zenon Ziaja. Firma jest dziś jednym z liderów na rynku kosmetyków. Obroty firmy w 2010 wynosiły ponad 168 mln zł. Istnieje od 1989 roku. Po latach rozwijania biznesu obecnie Ziaja zatrudnia ponad 400 osób. Produkty na eksport trafiają do takich krajów jak: Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Finlandia, Gruzja, Irlandia, Litwa, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry, Filipiny, Chile, Japonia, inne.

Inglot. Firma Inglot została założona przez Wojciecha Inglot. Jego wykształcenie chemiczne pozwoliło mu stworzyć odpowiednie produkty. Oprócz tego okazał się on świetnym przedsiębiorcą. Bez udziału dużych korporacji finansowych stworzył potężną firmę kosmetyczną działającą na najbardziej konkurencyjnych światowych rynkach. Firma ma ponad 400 placówek handlowych na świecie. Jej produkty można nabyć w stolicach najbogatszych państw: Argentyna, Emiraty Arabskie, Australia, Azerbejdżan, Bułgaria, Brazylia, Kanada, Chorwacja, Cypr, Czechy, Wielka Brytania, Finlandia, Niemcy, Grecja, Islandia, Indie, Irlandia, Włochy, Kazachstan, Kuwejt, Łotwa, Liban, Litwa, Malezja, Malta, Meksyk, Maroko, Nepal, Oman, Portugalia, Katar, Rumunia, Rosja, Szkocja, RPA, Hiszpania, Holandia, Ukraina, USA. Produkty tej firmy są używane przez największych i znanych ekspertów z branży. To wszystko zmierza do określenia sukcesu firmy jako imperatora kosmetycznego z Polski. W najbliższych latach firma chce sprzedawać w 65 krajach świata z siecią placówek sprzedaży liczącą 500 placówek. 

Polska hity eksportowe
Polscy liderzy branży meblarskiej - z Polski eksportują na cały świat.

Kler - meble z historią sięgającą 1973 roku. Zakład meblarski powstał w latach kiedy problemem było kupienie na rynku mebli w ogóle. Mimo, iż można wtedy było sprzedać każdy mebel, Pan Piotr Kler stawiał na dokładność wykończenia i stosowanie nowych rozwiązań. Dzięki temu jego pierwsze meble zdobywały uznanie na rynku, a klienci składający zamówienia oczekiwali na produkt nawet trzy lata. Po roku 1989 firma miała już bardzo dobre produkty pod względem jakości - adresowane do ludzi zamożnych. Pozostawało tylko poszerzać sieć sprzedaży. Dziś po latach wzmożonego rozwoju marka Kler oznacza meble luksusowe, które mają w salonach bogaci Polacy i znani ludzie na świecie. Meble Kler zamówił sam prezydent Władimir Putin ceniący sobie tę markę. 
Meble Kler w Polsce mają sieć sprzedaży liczącą 40 salonów, oprócz tego sprzedają się w Czechach, na Węgrzech, Chorwacji, Danii, Hiszpanii, Holandii, Litwie, Łotwie, Estonii, Ukrainie, Kanadzie, Francji, Rosji, Rumunii. Produkty firmy KLER znane są w Stanach Zjednoczonych, Mołdawii, Kazachstanie, Izraelu i Japonii.

Black Red White. Meble tej marki mają bardzo ciekawą historię, bowiem za powstanie tej firmy było odpowiedzialnych dwóch Panów. Otworzyli oni w czasach komunistycznych warsztaty produkujące meble w tej samej miejscowości. Nie konkurowali ze sobą, bo nie musieli. Sprzedawało się samo wszystko co zdołali wyprodukować. Problem był z materiałem do produkcji mebli, okuciami i ta potrzeba łączyła ich działania po stronie zakupów. Tadeusz Chmiel obecny właściciel firmy i Andrzej Miazga prowadzili w kooperacji dwa małe warsztaty meblarskie. W 1989 roku Pan Miazga postanowił lecieć do USA myśląc o szybkim rozwoju w tym właśnie kraju. W zaufaniu postanowił przekazać swój biznes Panu Tadeuszowi Chmiel w Polsce. W USA Pan Andrzej Miazga miał dużo zleceń i kiedy doczekał się pozwolenia na pobyt postanowił wrócić do kraju po rodzinę. Wracał z myślą odsprzedania firmy i rozbudowy nowej inicjatywy w USA. W Polsce przedsiębiorcy spotkali się by omówić sprawy biznesu. Tadeusz Chmiel także miał dla niego propozycję rozbudowy wspólnej firmy pod szyldem Black Red White. O wszystkim zaważyło jedno. W USA jak słusznie zauważył Pan Tadeusz Chmiel było już 30 tyś firm meblarskich, w Polsce w ich okolicy byli pierwsi. Temat był zamknięty. Rozwój firmy i miejsce był przesądzony. Od tego czasu firma stała się najsilniejszym producentem mebli w Polsce. Ma 20% udział w rynku. W 2011 roku firma miała 1,8 mld zł przychodu i zysk netto na poziomie 36 mln zł. Zatrudnia 8000 osób, a produkty sprzedaje na 40 zagranicznych rynkach. 

Wójcik Meble. W 1986 roku Pan Leszek Wójcik w Elblągu zaczął produkcję mebli. W pierwszych latach obecności na runku meblarskim firma z mozołem budowała swoją pozycje. Przełomowym dla rozwoju firmy był rok 1995. W tym czasie firma nawiązała współpracę i podjęła się eksportu na rynki wschodnie. Głównymi odbiorcami mebli była Rosja, Ukraina, Białoruś, Kazachstan. Dzięki temu wzrostowi sprzedaży firma rozbudowała zakład o 2000 m kwadratowych. Nowa hala zaprocentowała nową jakością produktów. W kolejnych latach Wójcik Meble zdobył nowe rynki na Słowacji, Czechach, Niemczech oraz Austrii. Na potrzeby nowych klientów powstała kolejna hala produkcyjna tej samej wielkości. W 2012 roku firma ukończyła nowoczesne centrum logistyczne o powierzchni 6000 m kwadratowych. W magazynie składuje się 10 000 palet. Firma jest zainteresowana rozwojem na nowych rynkach i rozbudową sieci sprzedaży. 

Vox. Założycielem firmy jest Piotr Voelkel. Firma z Poznania inwestuje w nowoczesne i funkcjonalne wzornictwo. Jest to inne podejście do biznesu związanego z produkcją mebli. Firma po osiągnięciu pozycji rynkowej dziś jest zainteresowana tworzeniem własnego stylu, który ma jej zapewnić wyższe marże. Nie są już zainteresowani naśladowaniem innych i budowaniem tylko przewagi kosztowej. Zaprojektowanie własnych mebli i odróżnienie ich na rynku daje siłę marce, która zapewnia większe zyski. Polska dziś jest drugim po Chinach producentem mebli, czas wykorzystać potencjał dostępnego rynku.  Polska powinna starć się zdominować sektor produkcji mebli na świecie i maksymalizować zyski na tym kawałku tortu. 

Polska hity eksportowe 
Polska żywność najlepsza na świecie.

Wędliny i mięsa produkowane w Polsce nie mają sobie równych na świecie. O tym fakcie przekonuje się każdy Polak będący na emigracji. Nasze jedzenie jest poza konkurencją. 

Branża mięsna - największymi zakładami z rodzimym kapitałem są JBB, ZM Henryk Kania, ZM Silesia, Tarczyński, ZM Olewnik, Peklimar, Lenarcik i wiele innych małych zakładów. Branża jest rozdrobniona. Obroty największych firm się sięgają 100-600 mln złotych. 

JBB. Firma ta rozpoczęła swoją produkcję w roku 1992. Od małego zakładu przetwórczego firma urosła do rangi lidera z polskim kapitałem. W 2004 roku firma zaczęła eksportować swoje produkty na rynku Europy. JBB w najlepszym okresie zatrudniał 1000 osób. W chwili obecnej zakład przeszedł modernizację, której przyczyną był pożar.

Henryk Kania. Firma jest w okresie znaczącego wzrostu. Wejście z produktami do sieci Biedronka umożliwiło firmie bardzo znaczący wzrost obrotów. Firma mieści się na dwóch hektarach powierzchni. Eksportuje też do Czech i Wielkiej Brytanii. Szacowane obroty mają przekroczyć 600 mln zł. 

Firma Tarczyński, ZM Olewnik - Bis, Polfood Group, ZM Madej & Wróbel oraz GH Staropolskie Wędliny połączyły siły i podjęły wspólną inicjatywę tworzenia sklepów własnych. Sieć ta ma nazywać się Sufler. Ma zapewnić konkurencyjność wobec podmiotów zagranicznych takich jak Sokołów czy Animex. Współpraca z dużymi sieciami handlowymi jest związana z rozbudowanymi wymogami i opłatami, te lepiej znoszą duże firmy. Małe firmy mają kłopot z obsługą sieci handlowych. Natomiast często sieć własna daje dobrą marże i pozwola na wiele możliwości promocji i ekspozycji. To dobry znak by Polskie firmy wspólnie wzmacniały swój dorobek także na rynkach zagranicznych. Łączenie się dla inwestycji w celu rozłożenia kosztów może przyspieszyć rozwój średnich podmiotów na terenie Polski. Jeśli ten mechanizm sprawdzi się może się przenieść na rynki zagraniczne.

Firma Lenarcik. Została założona przez Pana Sławomira Lenarcika w 1991 roku. Jako pierwsze miejsce na prowadzenie działalności został przystosowany były zakład GS w Gąsocinie. Początkowo zatrudniał 30 osób. Dziś w Lenarciku pracuje na trzy zmiany około 250 osób. Zakład został zmodernizowany w roku 2005. Powstała nowa linia ubojowa i produkcyjna. Podobnym zakładów jest w Polsce bardzo dużo, szerokość asortymentu powoduje, że Polska ma dużo do zaoferowania w EUROPIE. Potrzeba tylko czasu na promocje naszych produktów.

Polska hity eksportowe
Stolarka otworowa z Polski - firmy Drutex i Porta

Drutex. Frima istnieje na rynku od 1985 roku. Zaczęła od produkcji siatek ogrodzeniowych. W 1994 roku firma uruchomiła linię do produkcji stolarki okiennej i powiększała swe moce do roku 2002. Obecnie jest największym producentem stolarki otworowej z PVC w Europie. Firma zatrudnia 1250 osób. Swe produkty sprzedaje w Hiszpanii, USA, Francji, Włoszech, na Węgrzech, Słowacji, Niemczech, Belgii, Czechach, Łotwie, Szwecji i Danii oraz Australii. Przychody firmy to około 400 mln zł.

Porta. To największa firma produkująca drzwi w naszym kraju. Została założona 1992 roku. Firma posiada w Europie 6 fabryk. Miesięczna produkcja to 65 000 drzwi i ościeżnic. Sprzedaż jest kierowana do dużych podmiotów na rynkach zagranicznych i w Polsce. Firma mimo światowego kryzysu stale podnosi swoje przychody. 


Jachty z Polski

Jachty - Polska staje się liderem w sprzedaży jachtów i łodzi motorowych - prezentacja firmy Delphia Yachts, Galoen, Balt Yacht.

Luksusowy jacht Crystal 780- Galoen stocznia koło Gdańska

Jacht o napędzie elektrycznym - stocznia Delphia Yachts z Olecka

Sun Camper 30 - Balt Yacht stocznia z AugustowaButy z Polski

Obuwie - Polska odbudowuje przemysł obuwniczy. Nasze obuwie zaczynamy sprzedawać w innych krajach. Do głównych firm należą: producent obuwia Gucio , Gino Rossi, Ryłko, CCC oraz Bartek.

CCC- marka Lasocki

Producent obuwia - Ryłko koło Krakowa

Bartek - producent butów z Mińska Mazowieckiego

Odzież z Polski

Odzież - Polska odbudowuje przemysł lekki. Nasze ubrania zaczynają przyciągać sympatie klientów w innych krajach. Do głównych firm należą: Farex producent rajstop GATTA , Gracya, Axami, Wólczanka.

Vistula produkty dla panów

Ferax - producent rajstop GATTA koło Łodzi

Gracya - producent bielizny Białystok


Kosmetyki z Polski

Kosmetyki - Polska buduje przemysł kosmetyczny. Kosmetyki z Polski mają uznanie na świecie. To prężna gałąź dla naszego biznesu. Do głównych firm należą: dr Irena Eris, Oceanic, Ziaja, Inglot.

Dr Irena Eris - producent kosmetyków koło Warszawy

Ziaja - producent kosmetyków z Gdańska

Inglot - tygrys kosmetyczny z PolskiMeble z Polski

Polska jest znaczącym na świecie producentem mebli. Wyprzedzają nas tylko Chiny. Do głównych firm należą: Kler, Black Red White, Vox Meble, Forte, Wójcik Meble, Szynaka meble, Bydgoska Fabryka Mebli.

Kler - producent mebli koło Opola

Black Red White - producent mebli koło Lublina

Wójcik - producent mebli z Elbląga

Meble Vox - producent mebli koło Poznania


Żywność z Polski

Polska jest eksporterem żywności. Wartośc eksportu stale rośnie. Hitami są papierosy, kawa, zboże, przyprawy, piwo, mięso i wędliny.


Okna i drzwi z Polski

Polska jest znaczącym producentem elementów wyposażenia domu. Wartośc eksportu stale rośnie. Hitami są drzwi i okna. Do głównych firm należą: Drutex, Oknoplast, Aluplast Porta, DRE, Stolbud Włoszczowa.

DRUTEX - producent stolarki okiennej koło Gdańska

Porta - producent drzwi koło Gdańska


Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych